Słownik zakupowy (PROEBIZ) – Zakupy operacyjne, strategiczne i e-katalogi

Słownik zakupowy

Po raz drugi miałem okazję uczestniczyć w Webinarze „Słownik Zakupowy” organizowanym przez firmę PROEBIZ. Tym razem z Martą Skalińską (Proebiz) oraz Arturem Frajem (Port Lotniczy Łódź) dyskutowaliśmy na temat następujących pojęć:

ZAKUPY OPERACYJNE zazwyczaj określane są działem zaopatrzenia lub z angielskiego Purchasing. Ich rolą jest planowanie i kontrola stanów magazynowych dbając o zapewnienie poziomów minimalnych. Wystawianie zamówień do dostawców wykorzystując w tym celu systemy ERP lub platformy zakupowe. Działy zakupów operacyjnych dbają również o monitorowanie dostawców sprawdzając, czy spełniają uzgodnione wcześniej warunki handlowe – czasy realizacji, jakość produktów, oraz dokładność dostawy. Nie zawsze choć stosunkowo często odpowiadają za przyjęcie towaru i zgłaszając ewentualne reklamacje. Finalnie dbają o prawidłowy przebieg dokumentów, w tym sprawdzenie i opisanie faktur.

ZAKUPY STRATEGICZNE nazywane w nomenklaturze angielskiej działem Procurement lub Sourcing, w głównej mierze odpowiadają za „zarządzanie zakupami”. Czyli wyznaczanie odpowiednich strategii zakupowych dla danych kategorii, wykorzystując do tego różnorodne metody i narzędzia. Analizy jakości, ryzyka czy TCO, struktury kosztów, e-narzędzia, outsourcing, a także zarządzanie i rozwój dostawców. Do podstawowych obowiązków działów strategicznych wlicza się także przygotowanie i przeprowadzenie zapytań ofertowych nazywanych również przetargami. Określenie „przetarg” częściej spotykane jest w jednostkach administracji państwowej, które podlegają pod prawo zamówień publicznych. Choć prywatne firmy, równie często posługują się tym terminem.

Zagadnienie opisałem dokładniej w oddzielnym wpisie.

EKATALOGI to katalog elektroniczny będący zasobem sieciowym, który zawiera informacje o oferowanych produktach i usługach sprzedawanych przez dostawcę obsługującego składanie zamówień online wraz z realizacją płatności.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Słownik Zakupowy vol. 6, oraz sam webinar na poniższym filmie, zachęcam do sprawdzenia!


Powyższy artykuł był dla Ciebie pomocny? Zachęcam do sprawdzenia pozostałych wpisów:

O Autorze: Artur Fydryszek

Cześć, jako autor tego bloga postaram się pomóc Ci w zrozumieniu zakupów firmowych. Przez moje ręce przeszło ponad tysiąc różnorodnych projektów zakupowych, miałem okazję występować na dwóch konferencjach oraz jestem współautorem publikacji na łamach prasy branżowej. Prywatnie jestem fanem nowinek technologicznych, produktywności, triathlonu oraz doświadczania nowych rzeczy.