Ile Zarabia Kupiec?

9 stycznia 2015 po kilkutygodniowej podróży z plecakiem po Tajlandii, wylądowałem na Warszawskim lotnisku Chopina. Nieco ponad 3 godziny po powrocie do domu otrzymałem telefon z propozycją pracy! Pracowniczka działu HR wiedząc, że wyjeżdżam postanowiła zrobić mi niespodziankę, informując o pozytywnym przebiegu rekrutacji, w której brałem udział jeszcze przed wyjazdem. Zdecydowałem się przyjąć ofertę, jednak w momencie podpisywania umowy czekało na mnie kolejne zaskoczenie. Nazwa stanowiska na umowie widniała jako “Inżynier ds. Zakupów”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że owszem aplikowałem na pozycję inżyniera w dziale technicznym, ale podczas rozmów nie było nic wspominane o zakupach w tytule stanowiska… W taki oto sposób zaczęła się moja przygoda z zakupami, która trwa do dziś.

Mimo wszystko, świadomie podjąłem decyzję o kontynuacji drogi w nowym kierunku (z wykształcenia jestem inżynierem), z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze polubiłem nową funkcję, a po drugie analizując dostępne (na tamten czas) raporty płacowe, okazało się, iż kupiec niejednokrotnie może liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenie aniżeli inżynier konstruktor…

Wszyscy wiemy, że programista, lekarz, prawnik to profesje powszechnie uznawane za wysoko wynagradzane. Jak to jest w przypadku kupców? Sprawdźmy!

Artykuł dostępny jest, także w formie podcastu, czyli wersji audio. Znajdziesz go na wszystkich platformach streamingowych łącznie z Youtube:

Gdzie szukać informacji o zarobkach?

Oczekiwania finansowe należy dopasowywać do swoich aktualnych umiejętności, oraz CO WAŻNE obecnie panującej sytuacji rynkowej.

Na potrzeby tego artykułu przygotowałem analizę danych dostępnych w trzech wyselekcjonowanych porównywarkach wynagrodzeń.

Należy jednak pamiętać, iż na finalną wysokość pensji wpływa wiele czynników, między innymi:

  • Konkretny zakres obowiązków
  • Obszar (terytorialny) oraz kategorie zakupowe
  • Umiejętności kandydata (twarde i miękkie)
  • Stopień znajomości języków obcych
  • Znajomości narzędzi typu office/platformy zakupowe/systemy ERP/itp.
  • Pozostałe benefity oferowane przez pracodawcę
  • Region Polski

Kwoty podane w poniższych zestawienia przedstawiają średnie miesięczne wynagrodzenie dla danych stanowisk BRUTTO w PLN, dla pełnego etatu.

Raporty wynagrodzeń firmy Hays

Moim zdecydowanym faworytem, jest coroczny raport wynagrodzeń przygotowywany przez firmę Hays. De facto jego najnowsze wydanie na rok 2020 opublikowane w ostatnim czasie zachęciło mnie do napisania tego wpisu. Dla łatwiejszego zobrazowania poniżej przygotowałem tabelę z zestawieniem zarobków dla danych stanowisk na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Stanowisko20162017201820192020
Specjalista ds. zakupów8 0008 0008 0007 0006 000*
Kupiec strategiczny12 00012 00013 00013 00013 000
Kupiec (indirect/direct)9 00011 00011 00010 00010 000
Manager Kategorii15 00015 00015 00015 00016 000
Manager ds. zakupów
(w zakładzie produkcyjnym / indirect)
15 000 –
18 000
15 000 –
18 000
15 000 –
18 000
17 000 –
20 000
17 00 –
20 000
Dyrektor zakupów (zakład produkcyjny)25 00025 00025 00023 00023 000

*specjalista ds. zakupów w sieci handlowej

** Najczęściej oferowane miesięczne wynagrodzenie BRUTTO na danym stanowisku (pełen etat). Dane pozyskane zostały na podstawie rekrutacji prowadzonych przez Hays Poland.

Raporty wynagrodzeń firmy Hays dla zakupów i logistyki poniżej:

Wynagrodzenia w obszarze zakupów otrzymują się na zeszłorocznym poziomie (2019). Warto jednak podkreślić, że firmy są gotowe na elastyczność w kwestii finansowej w przypadku stanowisk strategicznych, mających realny wpływ na efektywność biznesu.

Wszystko wskazuje na to, że niezależnie od rodzaju i skali biznesu, rola Menadżerów Zakupów będzie się umacniać a specjalizacja kategorii zakupowych będzie postępować na przestrzeni kolejnych miesięcy.

Pracuj.pl

Najczęściej wybieranym portalem do publikacji ogłoszeń o pracę (o dziwo) jest strona OLX.pl. Przy czym przeważnie znajdziemy na niej ogłoszenia związane z administracją biurową, produkcją, magazynem, budową i remontami, oraz obsługą klienta. Niestety na chwilę obecną portal ten nie oferuje raportów o wysokości zarobków. Prawdopodobnie nie jest też, pierwszym wyborem dla zainteresowanych specjalistów.

W moim przekonaniu najlepszym miejscem do szukania ogłoszeń o pracę jest portal pracuj.pl, który od dłuższego czasu oferuje, także raporty zarobków ogólne oraz zindywidualizowane, ale także kalkulatory wynagrodzeń i poradniki dla osób szukających pracy.

Tym samym przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto (w Polsce) dla poszczególnych stanowisk, według pracuj.pl prezentują się następująco:

StanowiskoPrzeciętne wynagrodzenie brutto
Kupiec / Specjalista ds. zakupów6 800
Lead buyer/Kupiec strategiczny9 000
Category manager/Menadżer kategorii11 000
Kierownik działu zakupów12 000

Co więcej, w aplikacji mobilnej pracuj.pl pod ogłoszeniem o pracę, zazwyczaj istnieje możliwość sprawdzenia przeciętnych zarobków na oferowanym stanowisku.

UWAGA! W tym konkretnym przypadku (dla aplikacji mobilnej) poniższe dane odnoszą się do sytuacji na terenie województwa mazowieckiego (głównie Warszawy). Co jest nie bez znaczenia, gdyż w stolicy średnia wynagrodzeń jest najwyższa dla całego kraju.

StanowiskoPrzeciętne wynagrodzenie brutto w województwie mazowieckim
Specjalista ds. zakupów5 316 – 7 798
5 810 – 8 416
Procurement specialist6 228 – 9 792
Kupiec5 416 – 7 798
Koordynator ds. zakupów4 784 – 7 406
Menadżer ds. Zakupów8 908 – 12 976
Kierownik ds. zakupów5 861 – 11 000
Product buyer5 695 – 10 667
Country sourcing manager4 497 – 6 500
Category manager9 122 – 13 497
11 538 – 14 750

Wynagrodzenia.pl

Trzecim miejscem godnym rozważenia jest portal wynagrodzenia.pl. Jeden z pierwszych (jak nie pierwszy) Polski portal o poświęcony tematowi wynagrodzeń. Za prowadzenie portalu odpowiedzialny jest Sedlak & Sedlak, który pod swoim parasolem stron związanych z ogólnie pojętymi HR’ami posiada, także sedlak.pl, rynekpracy.pl, raportyplacowe.pl, badaniahr, wskaznikihr.pl.

Niestety (dla nas kupców), na tym portalu baza danych związanych z estanowiskami zakupowymi jest stosunkowo nieduża, w związku z czym do zestawienia wybrałem trzy najważniejsze. W tym przypadku porównywarka podaje medianę wynagrodzeń.

StanowiskoMediana wynagrodzeń brutto miesięcznie
Specjalista ds. zakupów5 120
Starszy specjalista ds. zakupów6 670
Kierownik ds. zakupów9 190
Dyrektor ds. zakupów16 760

Inne

Oczywiście na rynku istnieje jeszcze kilka (jak nie kilkanaście) innych miejsc do sprawdzenia zarobków, w tym porównywarki i portale z ogłoszeniami o prace, takie jak:

Natomiast znając realia i poziom wiedzy zakupowej, w mojej opinii z pewnością najlepiej skorzystać z trzech wyżej wymienionych źródeł.

Zarobki kupców – podsumowanie

Powyższe zestawienia, mogą (ale nie muszą) nieść za sobą nieco niespójności. Spowodowane jest tym, że duże portale, w odróżnieniu od firm rekrutacyjnych prawdopodobnie liczą dane na podstawie ankiety dla wszystkich ogłoszeń. W rezultacie dane zarobkowe przypisywane są do jednego worka np. specjalisty ds. zakupów, gdzie brakuje rozróżnienia roli strategicznej od operacyjnej (te pierwsze są zdecydowanie lepiej opłacane).

W jednym z poprzednich artykułów (Procurement vs Purchasing) opisywałem, czym różnią się konkretne funkcje i jak powinny być określane nazwy stanowisk w poszczególnych z nich. Godnym uwagi jest fakt, że powoli zaczyna się to zmieniać. Niestety świadomość zakupowa w wielu firmach, nadal jest na stosunkowo niskim poziomie.

W moim odczuciu najlepszym obecnie dostępnym punktem odniesienia jest raport firmy Hays. Kojarzę część osób tej firmy pracujących w dziale związanym z rekrutacją do obszaru zakupów. Są to bardzo wyspecjalizowane osoby, które na bieżąco pogłębiają wiedzę na rozmaitych konferencjach. Bezsprzecznie nie można pominąć faktu, że spośród trzech wymienionych, raport Hays przedstawia zdecydowanie najkorzystniejszy scenariusz zarobkowy 🙂

Rola zakupów w przedsiębiorstwie staje się coraz bardziej strategiczna, co zdecydowanie przekłada się na wysokość wynagrodzeń. Zarobki kupców pełniących kluczowe role, można uznać za atrakcyjne. Przy czym to “atrakcyjne”, dla każdego może znaczyć co innego.


Powyższy artykuł był dla Ciebie pomocny? Zachęcam do sprawdzenia pozostałych wpisów:


Kupcy i eksperci związani z łańcuchem dostaw czytają blogi, żeby szukać inspiracji i rozwijać swoje biznesy. Dlaczego Ty masz tego nie robić? Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach (bez spamu)!

O Autorze: Artur Fydryszek

Cześć, jako autor tego bloga postaram się pomóc Ci w zrozumieniu zakupów firmowych. Przez moje ręce przeszło ponad tysiąc różnorodnych projektów zakupowych, miałem okazję występować na dwóch konferencjach oraz jestem współautorem publikacji na łamach prasy branżowej. Prywatnie jestem fanem nowinek technologicznych, produktywności, triathlonu oraz doświadczania nowych rzeczy.